Юридичні задачі

Задача № 1
Учителю математики однієї зі шкіл м. Києва Степану, який був прий¬нятий на роботу за безстроковим трудовим договором у 1990 р., було запропоновано переоформити цей договір у контракт. У зв’язку з тим, що Степан відмовився, через два місяці його було звільнено за п.6 ст. 36 КЗпП (відмова від продовження роботи у зв’язку зі зміною істотних умов праці). Степан звернувся з позовом до суду про поновлення на роботі, оскільки вважав своє звільнення незаконним. Яке рішення повинен прий¬няти суд? Свою відповідь обґрунтуйте.
Задача № 2
29 липня 2008 р. Никанора було прийнято на роботу вантажником у фірму «Ено». У вересні 2008 р. Никанорові було проведено складну опе¬рацію. У листопаді 2008 р. він повернувся на робоче місце, але у зв’язку з наявністю медичного висновку йому було запропоновано перейти на легшу роботу. Никанор від нової роботи категорично відмовився. Ос¬кільки на старе робоче місце його не допускали, а на нове робоче місце Никанор не виходив, його було звільнено за п.4 ст. 40 КЗпП (прогул). Роботодавець своє рішення мотивував тим, що невихід на нову роботу є прогулом без поважних причин. Чи правомірно поступив власник? Свою відповідь обґрунтуйте.
Задача № 3
Токар Семен під час обідньої перерви на закріпленому за ним стан¬кові виготовляв деталі для власного автомобіля. При цьому він одно¬часно кидав погляди на монітор телевізора, дивлячись новини. Внас¬лідок такої поведінки він вивів з ладу станок, за яким працював. Оскіль¬ки станок був дуже дорогий, то і вартість ремонту була дуже високою. Вона (вартість) у 1,2 раза перевищувала середній заробіток Семена. Постало питання про те, який вид матеріальної відповідальності він повинен понести. Семен вважав, що оскільки шкоди ним було завдано через недбалість, то він повинен відшкодувати шкоду, завдану підприєм¬ству, у розмірі середньомісячного заробітку, тобто не у повному обсязі. Роботодавець вважав, що Семен має понести повну матеріальну відпо-відальність. Вирішіть спір.
Задача № 4
Гаврило працював завідувачем складу на підприємстві «Нова хвиля». Під час інвентаризації на складі було виявлено недостачу продукції на суму понад 10 тис. грн. Коли постало питання про притягнення Гаврила до повної матеріальної відповідальності, з’ясувалося, що з підприємства зник підписаний з ним договір про повну матеріальну відповідальність. Чи можна притягнути Гаврила до повної матеріальної відповідальності? Свою відповідь обґрунтуйте.
Задача № 5
25 серпня 2008 р. було укладено трудовий договір між Сергієм та заводом «Точприлад». Однією з умов трудового договору було встанов¬лення випробного строку тривалістю в один місяць. 20 вересня Сергій випадково дізнався проте, що його мають намір звільнити як такого, що не витримав випробування. 21 вересня він пішов на лікарняний. Але 22 вересня його було звільнено. 10 жовтня 2008 р. Сергій звернувся з позовом до суду яро поновлення його на роботі як незаконно звільненого. Суд позов задовольнив. Чи є рішення суду правомірним? Свою відповідь обґрунтуйте.
Задача № 6
Валентин працював на фабриці музичних інструментів слюсарем. Його праця оплачувалася почасово. 20 грудня 2007 р. з вини власни¬ка підприємства через простій він не міг працювати протягом двох годин. Але про початок простою він нікого не повідомив. Це пояс¬нюється тим, що він не хотів втрачати 1/3 тарифної ставки, оскільки за час простою не з вини працівника йому оплачується не вся тарифна ставка, а тільки 2/3 від неї. За невиконання обов’язку про попереджен¬ня власника або уповноваженого ним органу, бригадира, майстра чи інших посадових осіб Валентину було оголошено догану і відмовлено в оплаті часу простою. Працівник звернувся за захистом свого права до комісії по трудових спорах. Яке рішення повинна прийняти КТС?
Задача № 7
25 червня 2007 р. між терапевтом Петром, який працював за строковим трудовим договором, і головним лікарем Василем була до¬сягнута і письмово оформлена домовленість про припинення трудового договору за угодою сторін з 25 липня 2007 року. Однак 22 липня 2007 р. Петро подав Василю письмову заяву про те, що він хоче працювати у лікарні далі, аж до закінчення строку трудового договору. Однак наказом головного лікаря 25 липня з ним було розірвано трудовий договір на підставі раніше досягнутої домовленості. Петро звернувся до суду про поновлення на роботі у зв'язку з незаконним звільненням, але суд у задоволенні позову відмовив. Чи відповідає рішення суду чинному за¬конодавству? Свою відповідь обґрунтуйте.
Задача № 8
21 січня 2008 р. між Максимом і власником підприємства «Кри¬стал» було укладено трудовий договір, за яким Максим із 23 січня мав приступити до виконання обов’язків виконроба на цьому підприємстві. Було видано відповідний наказ і ознайомлено з ним Максима під розписку. Однак 23 січня Максим на роботу не вийшов. 28 січня з ним зустрівся керівник відділу кадрів, якому Максим заявив, що переду¬мав працювати на цьому підприємстві. У зв'язку з цим його було звільнено за прогул. Чи правомірним є звільнення? Свою відповідь обґрунтуйте.
Задача № 9
Орест, який працював столяром у меблевому комбінаті, викрав із підприємства 6 стільців загальною вартістю 1200 грн. На момент ви¬крадення стільці вважалися власністю лижної фабрики, яка закупила на меблевому комбінаті 200 стільців, а на момент викрадення 6 стільців ще не встигла їх вивезти. Після того, як вироком суду Ореста було засуджено до сплати штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і цей вирок вступив у законну силу, Ореста було звільне¬но як такого, що здійснив за місцем роботи розкрадання майна власни¬ка. Орест вважає своє звільнення незаконним, оскільки він майна влас¬ника підприємства, з яким перебував у трудових відносинах, не викра¬дав. Чи згодні ви з ним? Свою відповідь обґрунтуйте.
Задача № 10
За час перебування у шлюбі Сергій і Оксана набули трикімнатну квартиру. У зв’язку із розірванням шлюбу через ДОРАЦС виникло питання про поділ квартири. Оскільки квартира була неподільною, Сергій просив суд присудити право власності на квартиру йому, а Оксані присудити грошову компенсацію за площу квартири, оскільки вона може проживати у своєї матері, яка одна мешкає у двокім¬натній квартирі. Суд у задоволенні позову відмовив, посилаючись на ч. 5 ст. 71 СК, відповідно до якої присудження одному з подружжя грошової компенсації можливе за умови попереднього внесення другим із подружжя відповідної грошової суми на депозитний раху¬нок суду. У суду такого рахунка не було. Чи існують якісь інші шляхи вирішення цієї проблеми?
Задача № 11
Назар і Елеонора уклали шлюб у 1990 р. Під час укладання шлюбу Елеонора приховала від Назара тяжку хворобу. До 2008 р. вона ніде не працювала, а вела домашнє господарство. У 2008 р. Елеонора внаслідок прихованої нею хвороби повністю втратила працездатність. Назар, не бажаючи надавати утримання Елеонорі, зумів у суді довести факт прихо¬вування нею тяжкої хвороби під час реєстрації шлюбу. Тому він просив визнати шлюб недійсний і позбавити Елеонору права на утримання. Суд позов задовольнив. Чи правомірним є рішення суду? Свою відповідь обґрунтуйте.
Задача № 12
Мирослав та Капітоліна уклали шлюб у січні 2005 р. У грудні 2005 р. Капітоліна пішла у відпустку у зв’язку із вагітністю і пологами. Перший місяць цієї відпустки Мирослав надавав утримання Капітоліні, а потім звільнився з роботи за власним бажанням через лінощі й утримання Капітоліні надавати перестав. Він вважав, що такого обов’язку у нього вже немає, оскільки він безробітний і не може надавати матеріальну допомогу дружині. Дайте юридичний аналіз ситуації.
Задача № 13
Георгій та Марія почали проживати однією сім’єю із січня1998 р. Вони жили у мирі та злагоді, аж поки у червні 2008 р. Георгій не переніс інсульт. Він втратив можливість самостійно пересуватися, потребував стороннього догляду і утримання. Марія мала можливість це утримання надати, але ухилялася від цього, бо заявила, що їй чоловік-інвалід не потрібен. Георгій звернувся до суду з позовом про надання утримання з боку Марії. Суд у задоволенні позову відмовив, мотивуючи відмову тим, що Георгій та Марія проживали однією сім’єю нетривалий час. Чи є рішення суду правомірним? Свою відповідь обґрунтуйте.
Задача № 14
Тиберій та Богдана уклали шлюб у травні 2007 р. Дітей у них не було. Сімейне життя не склалося, і тому 15 травня 2008 р. вони подали спільну заяву до ДОРАЦСу про розірвання шлюбу. Але на початку липня Богдана передумала і звернулася у ДОРАЦС про відкликання свого підпису під заявою. Однак їй було сказано у відповідь, що її звернення не може бути взяте до уваги, бо спільно подана заява може бути відкликана тільки за спільною волею. Вирішіть спір.
Задача № 15
У1990 р. Гліб і Світлана уклали шлюб. У1991 р. у них народився син Дмитро. У 2004 р. шлюб між Глібом і Світланою було розірвано. Вони почали жити окремо і створили нові сім’ї. Дмитро не хотів проживати ні з батьком, ні з матір’ю, а хотів мешкати у дідуся по лінії матері, проти чого заперечував його батько, бо у батька із тестем склалися не дуже приязні стосунки. Що ви порадили б Дмитрові?
Задача № 16
У 1987 р. у Юрія та Оксани, які не перебували у шлюбі, народилася дочка Ганна. Оскільки Юрій на момент народження Ганни перебував у шлюбі з Романою, він домовився з Оксаною, що надаватиме утримання Ганні, але батьківства свого визнавати не буде. Однак утримання Ганні він надавав лише два місяці, а потім пригрозив Оксані, що у неї будуть великі проблеми, якщо вона звернеться до суду з позовом про визнання його батьком дитини. У 2006 р. Ганна звернулася до суду з позовом до Юрія про визнання батьківства. Суд позов задовольнив. У 2008 р. внаслідок автомо¬більної катастрофи загинула дружина Юрія Валентина та його 20-річний син. Сам Юрій став інвалідом першої групи і потребував утримання. Він звернув¬ся з позовом до Ганни про надання утримання. Суд позов задовольнив. Чи згодні ви з таким рішенням суду? Свою відповідь обґрунтуйте.

Немає коментарів:

Дописати коментар