Інформація для батьків

Часом  батьки забувають  ,що теж були дітьми  й тому не розуміють своїх  дітей. А  діти не розуміють своїх  батьків. Пам’ятайте: вашим дітям  потрібна дружня порада та підтримка .                                                                                                        
Звернення дітей до дорослих
1.     Ми — діти світу. Хто б не були наші батьки, де б ми не жили і в що б не вірили, поводьтеся з нами як з рівними. Ми гідні того, щоб отримувати все найкраще з того, що може дати світ.
2.    Захищайте нас, щоб ми мали мож¬ливість рости гідно й вільно.
3.    Нехай у нас буде ім'я і земля, яку ми можемо назвати своєю.
4.    Ми не маємо мерзнути, і в нас має бути завжди дах над головою. Забезпечте нас їжею та місцем для ігор. Якщо ми за¬хворіємо, то нам потрібен догляд.
5.    Якщо у нас є проблеми у фізичному чи розумовому розвитку, Ви ще більше
дбайте про нас і враховуйте наші по¬треби.
6.    Дайте нам змогу жити в сім'ї. Якщо сім'я не може піклуватися про нас, то візьміть нас до себе.
7.    Добре навчайте нас, щоб ми могли бути щасливими та плідно прожили життя.
8.    Нехай у важку годину ми будемо першими, кому ви допоможете. Майбутнє світу залежить від нас.
9.    Захистіть нас від жорстокості й від тих, хто може погано з нами поводитися.
10.    Ростіть нас в умовах терпимості, свободи і любові. Коли ми виростемо, то пропагуватимемо розуміння між на¬родами.
Пам’ятки для  батьків                                                                                         
 1. Любіть  дитину  такою, як вона є, навіть якщо вона не надто талановита, не в
усьому досягає успіху
2.Не очікуйте, що вона виросте саме такою, якою хочете ви, допоможіть їй  стати собою
3.Запам’ятайте: найголовніший ваш обов’язок  розуміти й втішати. Ви не суддя, не приклад для на слідування, а людина, на грудях якої можна виплакатись і у
п’ять, і в п’ятдесят років
4.Не переймайтесь, якщо не можете чогось зробити для сина чи дочки.
Найгірше, якщо можете, але не робите
5.Умійте любити чужу дитину. Ніколи не робіть чужій дитині те, що не хотіли, щоб інші зробили вашій.
6.Будьте   твердими.   Діти   потребують   почуватися   в безпеці; частково ця безпека створюється знанням "правил".
7. Запобігайте  конфліктної ситуації ще  до  того, як вона загострилася. Краще запобігти конфлікту, аніж вирішувати його.
8. Не примушуйте дитину робити те, до чого вона не готова.
9. Не вигадуйте для дитини багато правил - вона перестане звертати на них увагу.                                                                                                                  10.Сприймайте свою дитину як рівну собі людину. Частіше давайте їй зрозуміти, що ви на неї покладаєтесь і впевнені, що вона виконає ваші доручення.
Корисні поради батькам у вихованні дитини
1.     Не нав'язуйте себе  ніколи, і дітям зокрема.
2.     Якщо не знаєте, як  вплинути, зупиніться.
3.     Позбудьтеся у вашому спілкуванні з дітьми тих способів і форм впливу, які викликають у них протест чи негативну реакцію.
4.     Вилучіть неприязнь до дитини і свої негативні емоції.
5.     Дотримуйтесь принципу рівноправності й співробітництва.
6.     Не  фіксуйте увагу на невдачах.
7.     Давайте якісні оцінки.
8.     Не порівнюйте дитину з іншими, не ставте їй нікого за приклад.
9. Використовуйте різні форми словесної підтримки.
КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ
Ст. 51. Батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття.
Ст. 52. Будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідується законом.
Ст. 53. Кожен має право на освіту, повна загальна середня освіта є обов'язковою.
Закон України "ПРО ОХОРОНУ ДИТИНСТВА"
Ст. 11 Сім'я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, несе відповідальність за створення належних для цього умов.
СІМЕЙНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
Стаття 141. Рівність прав та обов'язків батьків щодо дитини
Мати, батько мають рівні права та обов'язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою.
Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов'язків щодо дитини.
Стаття 150. Обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини
Батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім’ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини.
Батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.
Батьки зобов'язані поважати дитину.
Передача дитини на виховання іншим особам  не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї.
Забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини.
Забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними Інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Стаття 155. Здійснення батьківських прав та виконання батьківських обов'язків
Здійснення батьками своїх прав та виконання обов'язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності.
Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.
Відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства.
Ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Стаття 164. ПІДСТАВИ ПОЗБАВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ
Мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:;
1)     не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров'я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
2)     ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини;
3)     жорстоко поводяться з дитиною;
4)     є хронічними алкоголіками або наркоманами;
5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
6) засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.
Якщо суд при розгляді справи про позбавлення батьківських прав виявить у діях батьків або одного з них ознаки злочину, він порушує кримінальну справу.
АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ БАТЬКІВ
Ст. 180. За доведення неповнолітнього до стану сп'яніння (шляхом особистого прикладу або психічного чи фізичного спонукання до вживання спиртних напоїв).
Ст. 184. ч. 1. За систематичне ухилення від виконання обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Ст. 184. ч. 2. Передбачена відповідальність за ті ж дії, які вчиненні повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення по першій частині цієї статті.
Ст. 184. ч. 3. За вчинення неповнолітніми у віці від 14 до 16 років правопорушення, яке передбачає відповідальність згідно з Кодексом про адміністративні правопорушення.
Ст. 184. ч. 4. До неповнолітніх, які відповідно до ст. 22 Кримінального Кодексу не є суб'єктами злочину і не можуть нести кримінальну відповідальність, застосовують примусові заходи виховного характеру, які передбачені ст. 105 Кримінального Кодексу України, а батьки несуть адміністративну відповідальність.
Ст. 212. ч. 1. Несвоєчасна без поважної причини реєстрація батьками народження дитини в державних органах реєстрації актів цивільного стану - тягне за собою накладення штрафу віт одного до трьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
Ст. 166. Злісне невиконання обов'язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування злісне невиконання батьками, опікунами чи піклувальниками встановлених законом обов'язків по догляду за дитиною або за особою, щодо якої встановлена опіка чи піклування, що спричинило тяжкі наслідки, - карається обмеженням волі на строк від двох до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк.
Ст. 167. Зловживання опікунськими правами
Використання опіки чи піклування з корисливою метою на шкоду підопічному - карається штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років.
Ст. 303. Проституція або примушування чи втягнення до заняття проституцією
ч. 1. систематичне заняття проституцією, тобто надання сексуальних послуг з метою отримання доходу.
ч. 2. примушування чи втягнення у заняття проституцією, тобто надання сексуальних послуг за плату шляхом застосування насильства.
ч. 3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені щодо неповнолітнього - караються позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.
Ст. 304. Втягнення неповнолітніх у злочинну діяльність, у пияцтво, у заняття жебрацтвом, азартними іграми - карається обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк
Ст. 307. ч. 3 Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання, чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів, якщо ці дії вчинені із залученням малолітнього або щодо малолітнього, - караються позбавленням волі на строк від восьми до дванадцяти років з конфіскацією майна.
Ст. 315. ч. 2 Схиляння неповнолітнього до вживання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів - караться позбавленням волі на строк від п’яти до дванадцяти років.



Правовий всеобуч для батьків
«Коли і як виникають права та Обов’язки батьків та дітей»
Учитель. Сім’я стоїть біля витоків формування особистос¬ті. Вона має великі виховні можливості, та на практиці не завжди їх використовує. Упродовж усього життя людини, сім’я (батьків¬ська, а потім і власна) залишається визначальним місцем здобуття соціального досвіду. З одного боку, дитина набуває такого досвіду під час безпосередньої взаємодії з батьками, братами, сестрами, а з іншого — процес соціалізації дитини забезпечується за раху¬нок спостереження за особливостями взаємодії інших членів сім’ї між собою.
Стосунки між дитиною та батьками вважають вічним питан¬ням. Ці стосунки впливають на характер, погляди, життєву по¬зицію людини. Дорослі діти, створюючи власні сім’ї, часто моде-люють устрій своєї батьківської сім’ї. Дехто вважає недоцільним втручатися в сімейні стосунки, бо це делікатна справа. Але бувають випадки, коли це вкрай необхідно. Тому наша бесіда сьогодні буде стосуватися прав та обов’язків батьків і дітей в сім’ї. 2004 року на¬був чинності новий Сімейний кодекс, у якому досить багато уваги присвячено саме цьому питанню.
Вправа «Займи позицію»
Умови вправи: аудиторії пропонуються картки із словами: «так», «ні», «не знаю» (їх можна замінити різнокольоровими карт¬ками). Усі уважно слухають питання, запропоновані вчителем, ви-значають свою позицію, піднімаючи відповідні картки.
1.    Чи повинні батьки задовольняти всі потреби дитини незалеж¬но від того, скільки грошей вони заробляють?
2.    Чи мають діти право на власний розсуд обирати платні позаурочні заняття?
3.    Чи повинні батьки матеріально допомагати своїм повнолітнім дітям, якщо вони мало заробляють?
4.    Чи повинні неповнолітні діти, якщо вони заробляють гроші, віддавати ці гроші до сімейного бюджету на своє утримання?
5.    Чи повинні повнолітні діти віддавати частку своїх прибутків батькам, якщо у них маленька пенсія?
Бажано вислухати думки аудиторії щодо їх позиції.
Опрацювання законодавчої бази (Сімейного кодексу)
Повідомлення учнів, членів правового гуртка.
1.    Особисті права та обов’язки батьків у сім’ї.
2.    Особисті права та обов’язки дітей у сім’ї.
3.    Майнові права та обов’язки батьків у сім’ї.
4.    Майнові права та обов’язки дітей у сім’ї.
5.    Позбавлення батьківських прав.
Вправа «Коло ідей»
1.    Як ви вважаєте, чи варто передбачити в законодавстві статті щодо захисту прав дітей в сім’ї?
2.    Які б іще норми ви додали для захисту дитини від насильства?
Обговорення інформації за питаннями
Нещодавно у Великобританії було опубліковано проект доку¬мента, відповідно до якого батькам заборонили бити дітей: якщо батько застосовує фізичні покарання, дитина може звернутися по допомогу до поліції і навіть до суду.
1.    Як ви ставитесь до цього закону?
2.    Чи вважаєте ви за необхідне запровадити його в Україні?
3.    До яких наслідків могло б призвести запровадження такого за¬кону в Україні?
Тест «Чи гарний (гарна) ви батько (мати)?»
На запитання цього тесту можна відповісти «так», «ні», «не знаю».
1.    На деякі вчинки підлітка ви часто реагуєте «вибухом», а потім шкодуєте про це?
2.    Інколи ви вдаєтеся до допомоги чи поради інших осіб, коли не знаєте, як реагувати на поведінку вашої дитини?
3.     Ваші інтуїція і досвід — найкращі порадники у вихованні ди¬тини?
4.    Інколи вам доводиться довірити підлітку таємницю, яку ви ні¬кому іншому не розповіли б?
5.    Вас ображає негативна оцінка вашої дитини іншими людьми?
6.    Чи траплялося вам просити в підлітка пробачення за свою по¬ведінку?
7.    Чи вважаєте ви, що дитина не повинна мати таємниць від бать¬ків?
8.    Ви помічаєте відмінності в характері дитини, які інколи раду¬ють вас?
9.    Ви надто сильно переживаєте неприємності або невдачі своєї дитини?
10.    Ви можете утриматися від купівлі якоїсь речі для підлітка (на¬віть коли маєте гроші), бо знаєте, що їх у нього вистачає?
11.    Ви вважаєте, щодо певного віку найкращий аргумент виховання для дитини — фізичне покарання?
12.    Ваша дитина саме така, про яку ви мріяли?
13.    Ваша дитина завдає вам більше клопоту, аніж радості?
14.    Чи здається вам інколи, що підліток навчає вас нових думок і поведінки?
15.    У вас трапляються конфлікти з власного дитиною?
Підрахунок результатів. За кожну відповідь «так» на запи¬тання 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, а також «ні» на запитання 1, 3, 5, 7, 9,11,13, 15 отримуєте по 10 балів. Підрахуйте бали.
100-150 балів. У вас великі здібності до правильного розуміння власної дитини. Ваші погляди й судження — гарні союзники у розв’язанні різних проблем виховання. Якщо це на практи¬ці супроводжується такою відкритою поведінкою, сповненою терпимості, вас можна визнати прикладом, гідним наслідуван¬ня. Для ідеалу вам не вистачає одного невеличкого кроку. Ним може стати думка вашої власної дитини.
50-99 балів. Ви на правильному шляху до кращого розуміння власної дитини. Свої тимчасові труднощі або проблеми з нею ви можете розв’язати, починаючи з себе. І не намагайтеся ви-правдати себе браком часу або вдачею своєї дитини. Є декілька проблем, на які ви маєте вплив, тому намагайтеся це викорис¬тати. І не забувайте, що розуміти — це завжди означає сприй¬мати. Не тільки дитину, а й власну особистість також.
0-49 балів. Можна поспівчувати вашій дитині, а не вам, бо вона не потрапила до батька — доброго друга і провідника на важко¬му шляху здобуття життєвого досвіду. Але ще не все втрачено. Якщо ви дійсно щось хочете зробити для своєї дитини, спро¬буйте! Може, знайдете когось, хто вам у цьому допоможе. Це не буде легко, але згодом обернеться вдячністю і вдалим життям вашої дитини.
Пам’ятка для батьків
«Чого не можна робити, спілкуючись із підлітком»
1.    Застосовувати насильство, крики і глузування.
2.    Застосовувати епітети, які б принижували його гідність.
3.    Ображатись і демонстративно не розмовляти з підлітком ціли¬ми днями.
4.    Ігнорувати його думки щодо власного здоров’я, планів на май¬бутнє, дозвілля, кишенькових грошей.
Учитель. Шановні батьки! Закінчується наша розмова про виховання підлітка в сім’ї, про побудову гармонійних взаємин між вами й дітьми, про права та обов’язки членів сім’ї, які визначила держава. І саме час згадати мудрий вислів: «Лише у щасливих бать¬ків виростають щасливі діти». Людину виховує життя, тож від об¬ставин чимало залежить. Але багато залежить і від самої людини: певним чином вона сама себе створює. І завдання дорослих полягає в тому, щоб допомогти підлітку на цьому шляху.
Своїх дітей ви виховуєте протягом усього життя, вони ж спо¬нукають вас до самовиховання, аби залишатися потрібним своїм ді¬тям завжди, навіть тоді, коли вони стануть дорослими, аби знайти у вас розуміння, розраду, мудрість, духовну близькість.
Щасти вам і вашим дітям!
Література
1.    Пометун О., Ремех Т., Гейко І. Практичне право. — К., 2001.
2.    Позакласний час. — 2006.—№5-6.

2 коментарі:

  1. Марія Михайлівна14 грудня 2014 р. о 13:55

    Скористаюсь даною інформацією, коли буду готовитись до батьківських зборів. Дякую!

    ВідповістиВидалити
  2. Дякую за корисну ісформацію для батьківських зборів.

    ВідповістиВидалити